Focení pro Dobrou čajovnu

Je mi potěšením vložit první příspěvek na blog v roce 2016 zrovna s fotografiemi z Dobré čajovny. Měl jsem totiž před nedávnem tu čest fotografovat interiér této krásné olomoucké čajovny. Dobrá čajovna Olomouc je jistě známá všem milovníkům kvalitního čaje, sahlepu a vodních dýmek a netřeba ji nějak více představovat. Ti, kteří ji neznají, nechť ji co nejdříve navštíví. Adresu, otevírací dobu a mnohé další informace najdete na webu čajovny www.dobracajovnaol.eu. Tento zimní (ne)čas je ideální dobou – není nic lepšího, než se zahřát douškem voňavého čaje. Sám ji rád navštěvuji a dávám si svůj oblíbený čaj „Vzpomínka na Jeruzalém“, při kterém se na Jeruzalém opravdu moc příjemně vzpomíná.

Jak se fotí Dobrá čajovna?

Jelikož mi v chodí stále více a více mailů s technickými dotazy „jak jsem fotil, jak jsem upravoval“, tak se budu snažit sem čas od času popsat postup vzniku výsledných fotografií. Možná zveřejním i pár nejpoužívanějších presetů pro oblíbený Lightroom, ve kterém se odehrává 99% mé práce.

Fotografie pro Dobrou čajovnu jsem fotil Canonem EOS 5D Mk III s objektivy Canon EF 16-35/2.8 II a Canon EF 50/1.4. Fotky jsou vpodstatě decentním HDR, čili jsou složené ze 3 snímků o různé expozici (rozestupy +-2EV). Ukázka, jak HDR fotka vzniká je níže. HDR jsem skládal ve výše zmíněném Lightroomu, kde jsem je i dál barevně ladil. Postupů pro HDR je nespočet a je jen na vás, jak moc popustíte uzdu fantazii a vkusu. Já se snažím u fotografií interiéru o to, aby vždy vypadaly co nejrealističtěji. Ladím tonalitu a kontrast pomocí křivek, čímž se snažím dotvořit celkovou atmosféru fotky. Čajovna je místo, kam si člověk chodí odpočinout. Je to místo provoněné čajem, dýmem z vodních dýmek a osvětlené olejovými lampami. A právě taková atmosféra by měla dýchnout z fotek na člověka. Nechtěl jsem, aby se fotky zvrhly v přesaturovanou omalovánku, HDR zde sloužilo spíše k napodobení pružnosti dynamického rozsahu klasického filmu. Úprava tonality je tedy otázkou dlouhých hodin, kdy člověk sedí a bod pod bodu hýbe křivkami, aby se dostal k vytouženému cíli, který takříkajíc „funguje“.  Tady to ale byly moc příjemně strávené hodiny… s šálky výborného čaje.

Postup HDR fotografie Dobré čajovny

Fotografie Buddhy v Dobré čajovně

Fotografie čajových konviček a hrníčků

Fotografie z přípravy čaje v Dobré čajovně

Fotografie vonné tyčinky v Dobré čajovně

Fotografie čajů v Dobré čajovně

Čajová skříň v dobré čajovně

Fotka čajového salonku v Dobré čajovně

Fotka horního salonku v Dobré čajovně

Fotka chodbičky v Dobré čajovně

Fotka interiéru Dobré čajovny

Fotka salonku v Dobré čajovně

Fotografie interiéru Dobré čajovny

Fotografie pultu a nabídky Dobré čajovny

Interiér Dobré čajovny v Olomouci

Malý salonek v Dobré čajovně v Olomouci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *